Darebný Paška a bdelá SaS...

Autor: Branislav Martiňák | 25.4.2012 o 16:29 | (upravené 25.4.2012 o 16:40) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1080x

Pred štyrmi dňami som sa dočítal, že SPP sa chystá žalovať štát kvôli ušlému zisku, na základe rozhodnutia rady pre reguláciu o znížení ceny plynu pre domácnosti  o 5,24%.   Citujem „Krátko po parlamentných voľbách o tom rozhodlo vedenie firmy s podporou členov predstavenstva nominovaných stranou SaS." http://www.topky.sk/cl/7/1307781/SPP-zazaluje-stat--Za-5-percentne-znizenie-plynu- Čiže súkromný spoluvlastník SPP, s podporou zástupcov štátu, žaluje štát. Sranda. Očakával som kvôli tomu veľké „haló", ale okrem tohto článočku sa tomu už nikto nevenoval.

 

Včera som sa zas dočítal, že Paška neskoro podal návrh novely Obchodného zákonníka a  údajne sa to pokúšal napraviť falšovaním dátumu doručenia do Národnej rady. Už by to skoro prešlo, nebyť bdelosti Richarda Sulíka a jeho strany SaS, ktorá žiadala stiahnutie tejto novely z rokovania. http://www.topky.sk/cl/100535/1308246/Paska-SaS-neustupi--sporny-navrh-z-programu-schodze-nevyradi.

Súvislosť zdanlivo žiadna, pokiaľ sa nepozriete o čom novela pojednáva. A čuduj sa svete... jej cieľom je presadiť, aby o podávaní návrhov na zmenu regulovaných cien nerozhodovalo predstavenstvo, ale valné zhromaždenie regulovaného subjektu. Znamenalo by to, že návrh na úpravu cien plynu v SPP by neschvaľovalo predstavenstvo, kde má väčšinu minoritný akcionár, ale valné zhromaždenie, ktoré ako väčšinový akcionár kontroluje štát.

Pre neinformovaných; SPP vlastní z 51% štát a zo 49% súkromný vlastník (GdF Suez a E.ON Ruhrgas), ale štát má paradoxne v predstavenstve menšinu. SPP zarába na transporte plynu za hranice a na dodávkach pre slovenských odberateľov. Nebudem o tom viac rozpitvávať, o predaji SPP sa už toho nahovorilo a napísalo veľa.

V praxi sa štát snaží získať väčšie práva v oblasti predaja plynu pre domácnosti, t.j. udržať nižšie ceny, čo je pochopiteľne v rozpore so záujmami súkromného spoluvlastníka. Môžeme polemizovať o tom či je regulácia správna a či nenarušuje trhové vzťahy, aj keď ťažko hovoriť o tržných vzťahoch, keďže SPP je monopol a konkurenciu prakticky nemá.  To je na inú diskusiu.

Som však presvedčený o tom, že je povinnosťou každého voleného zástupcu obyvateľov tohto štátu a to bez ohľadu na to či je vo vláde, alebo v opozícií, chrániť predovšetkým práva a peniaze svojich voličov... jedine, že by SaS zastupovala voličov z GdF Suez a E.ON Ruhrgas, čo by však znamenalo potešujúcu správu, že majiteľmi oboch spoločností je 5,9% občanov Slovenska. :D

Ale vážne, pri všetkej úcte k zahraničnému spoluvlastníkovi SPP a jeho záujmom, mi nižšia cena pre domácnosti a napravenie pokriveného vzťahu medzi väčšinovým a menšinovým vlastníkom pripadá prednejšia, ako jeho vyšší zisk a aj ako handrkovanie sa o to, či novela, ktorá takú dôležitú vec rieši bola podaná o deň skôr, alebo nie.

Mimochodom zisk SPP za minulý rok bol „len" vyše pol miliardy eur, snáď to rozchodia...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?